Tolk nektet adgang til rettslokale
Article image
Internasjonale observatører til en rettssak i Vest-Sahara satt i går som uvitende vitner da en saharawisk menneskerettighetsaktivist ble dømt til ett års fengsel. Domstolen hadde nektet deres saharawiske tolk adgang til lokalet.
Publisert 20. oktober 2009


Foto ovenfor: rettslokalet i El Aaiun.

Det har ofte vært vanlig at rettssaker mot saharawier utsettes dersom det kommer internasjonale observatører eller advokater for å delta.

Nå har domstolene funnet en ny vri.

Ved å nekte adgang for delegasjonenes tolk, vil observatørene bli unyttige.

En spansk advokatforening som sendte representanter til Vest-Sahara for å overvære en rettssak 19. oktober, fordømmer domstolens og det lokale politiets framgangsmåter, i en melding de sendte ut i dag.

Domstolen nektet delegasjonens tolk, Hammad Hammad, å bli med gruppen inn i et rettslokalet idet den saharawiske aktivisten Mohammed Berckam skulle for retten. Domstolen ville ikke bistå å finne andre tolker som en erstatning. Hammad er nestleder i organisasjonen CODAPSO, som tidligere Raftoprisvinner Sidi Mohammed Daddach er leder av.

Tiltalte Berckam satt muse stille i løpet av rettssaken. Han er svekket etter flere dager med sultestreik, i protest mot behandlingen han har fått i fengsel. Han påstår selv at han har blitt utsatt for politivold i fengselet.

Berckam ble dømt til ett års fengsel. Rettssaken varte i en time og tjue minutter.

Etter rettssaken reiste de to spanske observatørene til Hammads hjem for å spise middag. Sivilkledd politi stormet og ransaket huset de satt i, de truet Hammad, og beordret observatørene om å reise tilbake hotellet de var innlosjert i.
Nyheter

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025