LO-ungdommer nektet innreise til Vest-Sahara i morges
Article image

Nestlederen i Industri Energis ungdomsutvalg og to andre unge aktive i organisasjonen ble i morges nektet å ta bussen inn i Vest-Sahara fordi de "ikke hadde tillatelse".

Publisert 19. januar 2016

"Vi får taxi og de nekter å gi oss noen grunn. Bare at vi ikke er autorisert for adgang og at det er farlig der", skrev en av gruppens deltakere i en SMS til Støttekomiteen kl. 02:41 i morges, 19. januar. 

De tre er André Didden fra Kristiansand, Hedda Østgård fra Trondheim/Bergen og Karl Ruben Gaasø fra Ytrebygda/Kristiansand. Sistnevnte er nestleder i ungdomsutvalget i Industri Energi. De to andre er aktive medlemmer i organisasjoner. De tre fikk forklart at de gjerne kan komme tilbake om 4-7 dager, og returnert mot Agadir i checkpointen ved den sørmarokkanske byen Guelmim. 

Gruppen hadde opprinnelig planlagt å gjennomføre møter med saharawier om folkeavstemningen i Vest-Sahara som de har rett til. I alle koloniene i verden har folk fått lov til å avgjøre sitt lands skjebne - bare ikke i Vest-Sahara. 

Det regnes av FN fortsatt som en koloni, men er under okkupasjon av nabolandet Marokko. 

Industri Energi har arbeidet med å sette søkelyset på Vest-Sahara-konflikten i en årrekke. 

Nyheter

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025

EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

28. august 2025

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025