"Vi ber på sterkeste rederiene ta innover seg hva de bidrar til og stanse all handel med Vest-Sahara umiddelbart", skriver Raftoftstiftelsen i Bergens Tidende i BT.
Daglig leder i Raftosftiftelsen, Jostein Kobbeltveit, går i BT fredag hardt ut mot rederiene i Hordaland som fortsetter å tjene penger på å hente ut ressurser fra okkuperte Vest-Sahara.
"Det er helt uakseptabelt at denne handelen med Vest-Sahara fortsetter til tross for tydelige råd fra norske myndigheter, gjentatte oppfordringer fra Raftoprismottaker Daddach og flere oppslag i Bergens Tidende. Vi ber på sterkeste rederiene ta innover seg hva de bidrar til og stanse all handel med Vest-Sahara umiddelbart. Det er ikke lenger mulig å stikke hodet i sanden", skriver Kobbeltveit.
I kronikken trekker Raftostiftelsen fram bekymringene til Raftoprisvinner Sidi Mohamed Daddach (foto ovenfor) mot Sea Tank. Daddach satt 24 år i marokkanske fengsler. Ledende kritikere mot Sea Tank, inkludert lederen av en forening for kartleggingen av plyndringen, tilbringer nå livstidsdom i marokkansk fengsel for sitt arbeid.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.
To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.