Stortingspolitikere startet vennegruppe for Vest-Sahara
Article image
En egen tverrpolitisk vennegruppe for Vest-Sahara ble i dag opprettet på Stortinget. Gruppens mål er å bidra til å forsvare retten til selvbestemmelse for Vest-Saharas folk.
Publisert 18. December 2014


Foto: stortinget.no

«Verdensfreden er avhengig av at folkeretten og internasjonale kjøreregler følges. Det gjelder også i Vest-Sahara. Folket i Vest-Sahara har rett til selvbestemmelse, og den retten er det vår alles plikt å bistå i å fremme. Tiden er forbi for stater å ta seg til rette utenfor sine egne internasjonalt anerkjente grenser», sier Trine Skei Grande (V).

Den nye gruppen består foreløpig av et titalll personer fra 5 partier (Ap, H, KrF , V og Sv). Gruppen koordineres av Trine Skei Grande (V) og Åsmund Aukrust (Ap) i fellesskap.

«Det er opp til det saharawiske folk å få avgjøre territoriets status. I vårt eget jubileumsår for den norske grunnloven er det viktig å minnes den støtten som vi har blitt vist når vår suverenitet og våre rettigheter er blitt satt under press. Den internasjonale solidariteten som vi har fått opp gjennom historien er det vår tur å gi videre til Vest-Saharas folk», sier Åsmund Aukrust (Ap).

Vest-Sahara behandles av FN som et såkalt ikke-selvstyrt område, som er den tekniske betegnelsen av en koloni. En del av dette territoriet er okkupert av nabostaten Marokko. Ingen stater i verden anerkjenner Marokkos krav på territoriet.

FNs Sikkerhetsråd forutsetter en politisk løsning på konflikten som respekterer saharawienes rett til selvbestemmelse. Mer enn 100 FN-resolusjoner har understreket denne retten. Det er full tverrpolitisk enighet om dette i Norge.

Marokko begynner denne uken oljeboring i Vest-Sahara for første gang noensinne. Samtidig driver det norske seismikkselskapet SeaBird undersøkelser på blokken ved siden av. Disse engasjementene er i strid med folkeretten og havretten.

Den nye vennegruppen har satt seg to hovedmål med arbeidet: å legge press for en uavhengig og permanent overvåkning av menneskerettighetene i territoriet, samt å forsvare saharawienes rett til selvbestemmelse gjennom en FN-ledet folkeavstemning.
Nyheter

USA og Russland blokkerer hverandres resolusjonsforslag om Vest-Sahara - MINURSOs framtid er usikker

I en ekstraordinær konfrontasjon blokkerte begge de faste medlemmene av Sikkerhetsrådet hverandres forslag om Vest-Sahara. Ingen resolusjon ble vedtatt, og FNs fredsbevarende operasjon står overfor en nært forestående utløpsdato for sitt mandat.

31. October 2026

To nordmenn deporteres fra okkuperte Vest-Sahara

Marokkansk politi anholdt i kveld to norske observatører i okkuperte Vest-Sahara og deporterer dem ut av territoriet. 

29. October 2026

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026