Sjøvik og Støttekomiteen lander enighet
Article image
I går ble prosessen med klagen overfor OECDs kontaktpunkt avsluttet.
Publisert 03. juli 2013


Foto (f.v.): Bjarne Dæhli, styreleder i Støttekomiteen for Vest-Sahara, megler Lars Oftedahl Broch, tidligere Høyesterettsdommer og Økokrimsjef, samt Odd Kjell Sjøvik, styreleder i Sjøvik AS.

Se:
Pressemelding fra OECDs kontaktpunkt, 03.07.2013.
Felleserklæring signert av Sjøvik AS og Støttekomiteen for Vest-Sahara, 02.07.2013.
Uttalelse fra OECDs kontaktpunkt i Norge angående prosessen, 02.07.2013.

oecd_signering_02.07.2013_380.jpgAvtalen besto av to hovedmomenter: en felles oppfordring til norske myndigheter om at tilrådningen om norsk næringsliv i Vest-Sahara må gjøres tydeligere, samt tiltak Sjøvik skal gjøre for å legge sin drift opp mot OECDs retningslinjer for multinasjonale selskaper.

Enigheten ble landet etter ett års forhandlinger.

Les mer om OECDs kontaktpunkt på www.ansvarlignæringsliv.no
Nyheter

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025