Norsk gass kan ha funnet veien til okkuperte Vest-Sahara - via Sverige

I mars kan norsk gass ha blitt eksportert fra Sverige til okkuperte Vest-Sahara. Den ansvarlige østerikske eksportøren skriver nå at at det ikke lenger vil delta i slik handel. 

Publisert 27. mai 2020

For to uker siden skrev Støttekomiteen for Vest-Sahara at norsk gass hadde blitt eksportert til de okkuperte områdene av Vest-Sahara, og at Equinor beklaget hendelsen. 

Nå har det dukket opp en ny sak i samme gate: For norsk gass kan også ha funnet veien til de okkuperte områdene via en terminal i Stenungsund, like nord for Göteborg. Sverige produserer ikke gass selv, men det er kjent at norsk gass eksporteres til Stenungsund. Den konkrete transporten fant sted om bord tankskipet Emmanuel (IMO 9580182), som plukket opp lasten 14. mars i Stenungsund, med anløp til de okkuperte områdene 22. mars.

I går meldte det ansvarlige selskapet i Stenungsund, den østerikske kjemigiganten Borealis, at de ikke vil ta del i slike transporter igjen. Sammen med kolleger i Østerrike og Sverige, kontaktet vi Borealis om transporten tidligere denne måneden. 

Selskapets administrerende direktør noterte at de skal endre rutiner for å forhindre at deres produkter havner i territoriet igjen. 

Det er også ytterligere en måte norsk gass kan havne i Vest-Sahara på: via reeksport fra Marokko til Vest-Sahara. Støttekomiteen for Vest-Sahara har spurt hvordan Equinor vurderer slik reeksport - og hva slags aktsomhetsvurderinger de gjør - i lys av Equinors gasseksport til Marokko. Disse spørsmålene har Equinor ikke besvart. Equinor har heller ikke besvart en serie andre spørsmål knyttet til eksporten fra Kårstø i april. Det norske selskapet har skrevet til Støttekomiteen at de har ‘no involvement in the cargo' fra Stenungsund, som Borealis eksporterte. 

Nyheter

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025