Aftenposten har disse dager en dokumentar på sine nettsider om en ung saharawisk flykting som lærer å kjøre bil. I fjor tok hun med norske ungdomspartiledere på kjøretur.
I de saharawiske flyktningleirene i Algerie forsøker unge Zaara å få seg jobb og førerkort. Hun er en av hovedpersonene i den fine dokumentarfilmen Hamada som nå ligger nå ute på Aftenposten.no. Dokumentaren har norsk koproduksjon.
I 2019 møtte Zaara et knippe norske ungdomspolitikere som var på besøk i flyktningleirene. Bildene nedenfor viser Zaara sammen med Bjørn-Kristian Svendsrud (formann, FpU), Torleik Svelle (leder, Senterungdommen), Hulda Holtvedt (nasjonal talsperson, Grønn Ungdom), Louise Bårdsen (tidligere internasjonal leder, Unge Venstre), Karine Skoglund (tidligere sentralstyremedlem, KrFU).
Filmen hadde premiere i fjor, og skulle etter planen ha vært vist på Arabiske Filmdager i Oslo nå mars. Dette ble avlyst på grunn av korona-utbruddet. Arabiske Filmdager har annonsert at de prøver å finne et nytt tidspunkt for avholdelse av filmfestivalen.
Filmen skulle også vises på Trondheim Kino denne uken.
Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.
Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem.
En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.
Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.