Her forfølges Grønn Ungdom av marokkansk politi i Agadir

"Skal vi stikke bort og hilse på ham, eller?" 

Publisert 19. januar 2016

17. januar 2015 ble to medlemmer av Grønn Ungdom utvist fra okkuperte Vest-Sahara av marokkansk politi.

Men det stoppet ikke med det. Selv da de kom til turistbyen Agadir var de under overvåkning av politiet. Politibetjenter har fulgt gruppen over lengre tid. 

På videoen sees Martin Ellingsen i Grønn Ungdom med politiet i hælene. Hver gang bilen de satt i stoppet, tok også politimannen en pause i mopedkjøringa. Også andre grupper av de deporterte opplever å bli overvåket i Agadir i dag. 

Margit Fausko (22) fra Hemsedal er i fylkesstyret i Sør-Trøndelag og Martin Ellingsen (20) i fylkesstyret i Oppland.

Nyheter

Ny rapport: Sertifiserte folkerettsbrudd

Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.

16. desember 2025

Nå: Skip ankommer Skretting på Averøy med last fra kontroversiell leverandør

Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem. 

15. desember 2025

Ny rapport: Marokko grønnvasker okkupasjonen av Vest-Sahara

En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.

11. desember 2025

ASC trekker seg ut av okkupert Vest-Sahara

Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.

05. desember 2025