Utenriksdepartementet har siden i fjor støttet dette viktige mineryddingsprogrammet i Vest-Sahara. Se video.
Afrikas siste koloni, Vest-Sahara, er delt i to av et av verdens største minefelt. Etter at Marokko okkuperte Vest-Sahara, plasserte de millioner av amerikanske og europeiske landminer ut mot frontlinjen øst i landet.
Fremdeles ligger minene fra krigens dager igjen, særlig utover området som kontrolleres av Polisario i øst.
Norge har fra 2007 støttet den britiske organisasjonen Landmine Action i å rydde vekk minene og de udetonerte klasebombene i landet. Støtten kom ifølge Utenriksminister Jonas Gahr Støre som en direkte oppfølging av en norsk UD-delegasjon til flyktningleirene i Algerie i fjor, og er på rundt 3 millioner kroner i året.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.
To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.