Utenriksdepartementet har siden i fjor støttet dette viktige mineryddingsprogrammet i Vest-Sahara. Se video.
Afrikas siste koloni, Vest-Sahara, er delt i to av et av verdens største minefelt. Etter at Marokko okkuperte Vest-Sahara, plasserte de millioner av amerikanske og europeiske landminer ut mot frontlinjen øst i landet.
Fremdeles ligger minene fra krigens dager igjen, særlig utover området som kontrolleres av Polisario i øst.
Norge har fra 2007 støttet den britiske organisasjonen Landmine Action i å rydde vekk minene og de udetonerte klasebombene i landet. Støtten kom ifølge Utenriksminister Jonas Gahr Støre som en direkte oppfølging av en norsk UD-delegasjon til flyktningleirene i Algerie i fjor, og er på rundt 3 millioner kroner i året.
Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.