NTB: Raftopris-vinner angrepet i Vest-Sahara
Article image

Layoune (NTB): Raftopris-vinneren Sidi Mohammed Daddach ble steinet og svimeslått i Vest-Sahara tirsdag. En norsk delegasjon havnet i tumulter etter at flere gater ble sperret av.

Publisert 19. juni 2008

NTBtekst, 
17.06.2008

Daddach, som ble tildelt Raftoprisen i 2002, var på vei for å besøke en annen menneskerettighetsaktivist, Brahim Sabbar, da han havnet i klammeri med sivilt politi, melder Bergens Tidende. Brahim Sabbar ble løslatt fra fengsel tirsdag morgen og oppholdt seg i huset til en venn i byen Layoune.

Det skal ha vært 15 sivile politimenn i området rundt huset da Daddach ankom. De var gjenkjennelige siden en av dem hadde et emblem som er typisk for lokale sikkerhetsfolk.

Da de fikk øye på Daddach, skal politifolkene ha ropt skjellsord, og forsøkt å ransake ham. Deretter ble han angrepet med stein og slått med køller, forteller Birgitta Ersland (19), som er med i en norsk delegasjon som besøker og lærer om Sahrawi-folket. Til sammen er det seks norske ungdommer i byen Layoune. (©NTB)

Nyheter

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025

Kontorene til vår danske søsterorganisasjon brannbombet

Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.

13. januar 2025

To nordmenn deporteres nå fra okkuperte Vest-Sahara

To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.

04. november 2024