- Arrestasjonen av familien til Rabab Amidane fra Vest-Sahara er en aktuell og opprørende illustrasjon på hvordan Marokko med voldsmakt undertrykker befolkningen i Vest-Sahara, sier Senterundommens leder Christina Ramsøy. Hun krever nå at utenriksminister Jonas Gahr Støre leverer diplomatisk protest til Marokko.
Les også: Sosialistisk Ungdom: -Løslat Amidane!
Les også: LNU: - Støtt ungdom og studenter i Vest-Sahara!
Senterungdommen,
12. november 2007
- Det finnes omfattende dokumentasjon på hvordan Marokko systematisk forfølger og arresterer menneskerettighetsaktivister og frihetskjempere fra Vest-Sahara. Rabab Amidane (22) besøkte Norge i sommer, og besøkte blant annet sommerleirene til flere politiske ungdomsparti. Der fortalte hun om hvordan hverdagen arter seg for den undertrykte Saharawiske befolkningen.
- Det er neppe tilfeldig at Rababs familie arresteres nå når hun besøker Norge igjen. Dette er enda et forsøk fra Marokkos side på å kneble all motstand sier en opprørt Ramsøy.
Senterungdommen har selv opplevd hvordan Marokko opererer for å legge lokk på debatten. Marokkos ambassadør til Norge avla i fjor Senterungdommen en «høflighetsvisitt» der han tydelig «forklarte» hvordan Vest-Saharas krav om selvstendighet var illegitime!
Senterungdommen krever nå at regjeringen leverer en diplomatisk protest mot behandlingen Marokko gir frihetskjemperne fra Vest-Sahara. - En rekke andre land har anerkjent Vest-Sahara som selvstendig nasjon. Det minste Norge kan gjøre er å protestere mot disse alvorlige menneskerettighetsbruddene, sier Ramsøy.
Hun ber også norsk næringsliv om å gå i seg selv. - Senterungdommen krever at norske bedrifter opererer med de samme moralske standarder i utlandet som hjemme i Norge.
Allerede fredag kveld tok Senterungdommen kontakt med Senterpartiets Stortingsgruppe for å be dem engasjere seg i saken. - Flere stortingsrepresentanter fra Sp har tidligere engasjert seg i Vest-Sahara-saken, og jeg forventer støtte fra Sps Stortingsgruppe i denne saken, avslutter Ramsøy.
Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.