Se kortfilm om overgrepene

Den suverene kortfilmen "Children of the Clouds" gir et innblikk i hvordan det er å være ungdom i et land med flere politi- og sikkerhetsstyrker enn sivile. 

Publisert 29. november 2007


Filmprodusenten Carlos Gonzalez, som var på reise til okkuperte Vest-Sahara i 2006, fikk sjeldne opptak av en sahrawisk demonstrasjon som ble slått ned på av politiet. Da Gonzalez lagde filmen, ble han kastet ut av Vest-Sahara og beskyldt av marokkanske myndigheter for å være en utenlandsk spion. 

Filmen er rundt 16 minutter lang og delt opp i to Youtube-klipp. Den inneholder blant annet intervju med El Ouali Amidane, som i sommer ble dømt til fem års fengsel for å ha deltatt i en demonstrasjon.

Del 1: 

Del 2: 



(Du kan også laste ned filmen i bedre kvalitet fra produsentens egen hjemmeside. Skal du se den via denne siden, må du isåfall være tålmodig. Av og til trenger den veldig lang tid på å bufre seg fram. For å få sett filmen på din maskin må du ha QuickTime. Det kan du laste ned gratis her. )
 

Nyheter

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026

Saharawiske filmskapere slakter Anders Tangen-deltakelse i Vest-Sahara

Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet. 

06. juni 2026