NTB: Forhandlinger om Vest-Sahara fortsetter
Article image
New York (NTB-Reuters): Marokko og frigjøringsbevegelsen Polisario er enige om å fortsette forhandlingene om Vest-Saharas framtid, kunngjør FN.
Publisert 21. juni 2007


NTB, 20. juni 2006

Partene møttes i FN-regi i New York denne uka, for første gang på sju år. De er enige om å møtes igjen til nye forhandlinger i august, opplyste FN tirsdag.

Det to dager lange møtet i New York denne uka dreide seg om framtida for Vest-Sahara, et område som Marokko okkuperte etter at Spania trakk seg ut fra sin tidligere koloni i 1975.

Polisario kjemper for uavhengighet for Vest-Sahara og områdets 260.000 innbyggere. Mange av dem har i årevis levd i kummerlige kår i flyktningleirer. Vest-Saharas innbyggere må i en folkeavstemning selv få avgjøre

FN meklet fram en våpenhvile mellom Marokko og Polisario i 1991, men den ble ikke fulgt av noen endelig politisk løsning. Marokko har avvist kravet om en folkeavstemning om uavhengighet, og har i stedet foreslått at Vest-Sahara blir en region med begrenset selvstyre.

En FN-talskvinne karakteriserer møtet denne uka som begynnelsen på en lang og komplisert prosess.
Nyheter

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025