Fosfatarbeidere ville demonstrerte -ble stoppet
Article image
20. juni ville arbeidere ved fosfatgruvene i Vest-Sahara demonstrere mot dårlige arbeidsvilkår og mot plyndringen av landets naturressurser. Før de fikk kommet i gang, ble de stanset av marokkansk politi.
Publisert 21. juni 2007


Demonstrasjonen 20. juni skulle finne sted foran kontorene til det marokkanske statsselskapet OCP i Vest-Saharas hovedstad El Aaiun.

De fleste demonstrantene skal ha vært saharawiske fagforeningsmedlemmer ved fosfatgruvene i Vest-Sahara.

Men før demonstrasjonen kom i gang, ble den stanset av marokkansk politi og sikkerhetsstyrker. De fleste demonstrantene ble stoppet på gaten på vei til demonstrasjonsstedet.

Ifølge den saharawiske organisasjonen CODESA, skal flere titalls av arbeiderne skal ha blitt pågrepet, og transportert til politistasjonen. Etter å ha blitt forhørt en times tid, ble de kjørt vekk og satt av i forskjellige bydeler rundt i El Aaiun.

Politiet konfiskerte alle plakatene og kameraene som demonstrantene hadde brakt med seg. På plakatene var det slagord for å stanse plyndringen av Vest-Saharas naturressurser.

Saharawiske fosfatarbeidere har i en årrekke vært misfornøyd med utviklingen under marokkansk okkupasjon. Nå er saharawiene snart helt marginalisert fra industrien.

I 1968, før Marokko tok kontroll over fosfatgruvene, var praktisk talt alle 1600 arbeidere i industrien saharawier. I dag er 1700 av 1900 arbeidere marokkanske bosettere.

Marokko eksporterer Vest-Sahara-fosfat til ca. 15 land i verden. Fotografiet over -hentet fra Google Earth- viser samlebåndet som transporterer fosfatet fra gruvene og ut til havnen.



Nyheter

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026

Saharawiske filmskapere slakter Anders Tangen-deltakelse i Vest-Sahara

Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet. 

06. juni 2026