Ban Ki-Moon krever avkolonialisering
Article image
Generalsekretæren markerer FNs uke i solidaritet med verdens ikke-selvstyrte områder.
Publisert 23. mai 2007


-At verdens folk skal få selvstyre har vært en av hovedmålsetningene til FN siden dets dannelse, sa FNs generalsekretær Ban Ki-Moon til organisasjonens komité for avkoloniseringssaker i går.

Uttalelsen fant sted i forbindelse med FNs uke i solidaritet med såkalte ikke-selvstyrte områder - en uke som starter førstkommende fredag.

Generalsekretæren understreket at nær 750 millioner mennesker har hittil hatt glede av å kunne uttrykke sin rett til selvbestemmelse.

-Avkoloniseringen er klart en av FNs suksesshistorier, sa Ki-Moon.

Fortsatt er det to millioner mennesker som bor i områdene som ennå ikke har blitt avkoloniserte. I talen i går krevde Ki-Moon at det må letes etter strategier for å løse de siste tvistene som gjenstår.

Da FN ble dannet i 1945 var det 72 ikke-selvstyrte områder i verden. FNs komité for avkoloniseringssaker ble opprettet i 1961, for å følge opp FNs Declaration on the Granting of Independence to Colonial Countries and Peoples.

I 1963, vedtok Generalforsamlingen en liste over 64 territorier som skulle ta skrittet ut av kolonitiden. Av disse områdene er det 16 som fortsatt ikke har blitt avkolonisert:

Amerikansk Samoa, Guam, Ny-Caledonia, Pitcairn, Tokelau, Anguilla, Bermuda, de Britiske Jomfruøyer, Caymanøyene, Falklandsøyene, Gibraltar, Montserrat, St.Helena, Turks and Caicos Islands, de Amerikanske Jomfruøyene.....og Vest-Sahara.
Nyheter

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025