Marokko misbruker dansk institutt
Article image

Det statlige marokkanske nyhetsbyrået MAP misbruker det danske Institut for Menneskerettigheder.

Publisert 05. april 2007

Av Ingrid Pedersen, 
5. april 2007

Instituttet tar avstand fra MAPs beskrivelse av en marokkansk kvinnes henvendelse 22. mars i år. Kvinnen, Malika Kriti, fortalte at hennes far, Souleiem Ould El Haj Bachir, ble kidnappet av Polisario i 1975 fordi han hadde uttalt sin støtte til områdets tilknytning til Marokko. 

35-årige Malika Kriti har siden det ikke hørt fra faren, og MAP skriver at instituttets direktør Christoffer Ulrik Badse vil "innlede de nødvendige tiltak for å opplyse den internasjonale opinion om situasjonen i de Polisario-styrte flyktningleirene i det sørvestlige Algerie".

-Det kan jeg avkrefte. Vi vil ikke foreta oss noe ytterligere i denne saken, understreker prosjektleder Christoffer Ulrik Badse. 

Han fremhever at instituttet har en “åpen dør-politikk”, som tar imot alle som henvender seg uten inngått avtale. 

Flyktningleiren, hvor 150.000 saharawier har bodd siden Vest-Sahara i 1976 ble okkupert av Marokko, besøkes årlig av 7000 utenlandske politikere, journalister og NGOer. Ingen av dem har observert menneskerettighetsbrudd i leirene, og heller ikke observert saharawier som holdes der mot sin vilje. 

Både FN-misjonen Minurso og UNHCR (FNs Høkommissariat for Flyktninger) har kontorer ved flyktningleirene –og da FNs menneskerettighetskomisjon i fjor besøkte leirene konstaterte kommisjonen heller ikke menneskerettighetovergrep.

Tvertimot konkluderte kommisjonen at det var særlig grunn til bekymring for menneskerettighetssituasjonen i den delen av Vest-Sahara som administreres av Marokko.

Christoffer Ulrik Badse er prosjektleder i instituttet, hvis direktør heter Morten Kjærum.

Ingrid Pedersen er dansk journalist. 
Oversatt fra dansk av Støttekomiteen for Vest-Sahara

 

Nyheter

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025