Björk utvist fra Vest-Sahara
Article image
Den svenske journalisten Lars Björk ble i natt kastet ut av okkuperte Vest-Sahara.
Publisert 21. februar 2007


Björk hadde tatt fotografier av saharawiske ungdommer i demonstrasjonstog, da han ble pågrepet av marokkansk politi mandag ettermiddag. De anklaget ham lenge for oppvigleri og for å være en utsending av Al Qaida, men nå har han altså endt med å bli kastet ut av det okkuperte landet.

Natt til i dag ble han satt på en buss til Agadir. Han fikk samtidig returnert sitt pass, mens politiet sitter igjen med kameraet. Det skriver Sveriges Television i dag.

Svensk UD ble tidlig informert om arrestasjonen, og det antaes at de har drøftet saken med marokkanske myndigheter. Saken ble i går også reist for EU-rådet.

Björk satt i avhør i over 12 timer før beslutningen om å utvise ham ble tatt.

Foto: www.berserk-productions.no
Nyheter

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026

Saharawiske filmskapere slakter Anders Tangen-deltakelse i Vest-Sahara

Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet. 

06. juni 2026