AUF i Vest-Sahara
Article image
Ungdomsorganisasjonen sendte i desember 2006 en delegasjon til de vestsahariske flyktningleirene i Algerie.
Publisert 20. desember 2006


Fra hjemmesidene til AUF:

6. desember reiste en delegasjon fra AUF til Vest-Sahara. Vest-Sahara er en av verdens mange "glemte konflikter" og omtales som Afrikas siste koloni. Delegasjonen er i landet for å avholde kurs i en flykningeleir.

- Kurset gikk bra og alle er fornøyde, rapporterer sentralstyremedlem Åsmund Aukrust fra Vest-Sahara, og forteller at delegasjonen bor i en flyktningeleir i ørkenen i det okkuperte landet.

Vest-Sahara var tidligere en spansk koloni, men proklamerte selvstendighet i 1975 under navnet Den Demokratiske Arabiske Sahara-republikk. Selvstendigheten varte ikke lenge, kort tid etter okkuperte Marokko landet, ved å plassere marokkanske settlere over hele Vest-Sahara. Saharawiene (Vest-Saharas befolkning) lever nå i eksil i flyktningleire i Algerie. Delegasjonen fra AUF skal bo i flyktningleiren Smara.

Polisario (Den nasjonale frihetsbevegelsen i Vest-Sahara) ble grunnlagt i 1973, kjemper for et selvstendig Vest-Sahara. AUF skal i samarbeid med IUSY (International Union of Socialist Youth) drive kurs for ledelsen i UJSARIO, som er AUFs søsterorganisasjon og ungdomsorganisasjonen til Polisaria.

- Alt vel med alle, sier internasjonal rådgiver i AUF, Silje Rygland, og forteller at turen er veldig spennende, men at situasjonen i landet er frustrerende.

AUFs delegasjon består av sentralstyremedlemmene Åsmund Aukrust, Paal Mangerud og internasjonal rådgiver Silje Rygland.

http://sentralt.auf.no/content/view/1195/2/

Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026