Unge Venstre eksortert ut av Sør-Marokko
Article image
To representanter for Unge Venstre ble huket inn av marokkansk politi og fikk eskorte ut av Sør-Marokko. Politiet ville ikke at de skulle besøke det okkuperte landet.
Publisert 23. januar 2017


Klokken 0430 i natt norsk tid ble Kristine Kolstad og Knut Øye Brandsås håndplukket ut av bussen de satt på, tvunget til å forlate bussen som var på vei til Vest-Sahara.

"En halvtime senere ble vi stuet sammen i en bil tilbake i den retningen vi hadde kommet fra, sammen med fire andre nordmenn", sier Kristine Eugenie Kolstad i Unge Venstres internasjonale utvalg. Kolstad er opprinnelig fra Bergen, og er student i utviklingsstudier ved HIOA.

De hadde først fått vite at det var utrygt i territoriet.

"Da vi svarte at det var faktisk var trygt, kommenterte de bare at vi ikke var velkomne, punktum", sier Brandsås som er tredjekandidat på Nord-Trøndelag Venstres stortingsliste. Brandsås er fra Inderøy student i politisk økonomi ved NTNU.

"Det saharawiske folk har en helt grunnleggende rett til å få avgjøre sin egen framtid gjennom en folkeavstemning. Vi reiste for å lære om behovet for folkeavstemningen som FN har meglet fram en fredsavtale om, men som Marokko blokkerer", sier Kolstad.

"I dag starter dessuten en viktig rettssak mot ledende saharawiske menneskerettighetsaktivister som er allerede er idømt livstidsdommer for å ha organisert protester i Vest-Sahara", sier Kolstad.

Det var seks politimenn som var tilstede ved check-pointen. Klokken 05:15 norsk tid kjørte bilen i retning Agadir, ombord i bilen er også studentpolikere og ungdomspolitikere fra Grønn Ungdom. De er ventet å ankomme rundt klokken ni norsk tid i formiddag.

Til sammen har sju delegasjoner av nordmenn blitt tatt av politiet og kastet ut av Sør-Marokko eller okkuperte Vest-Sahara de siste to døgnene.
Nyheter

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025