Regjeringen vil styrke samarbeidet med Yara for å få fart på landbruksproduksjonen i Afrika. Ubegripelig frekt, mener Unge Venstre.
Hegnar Online (NTB)
29. august 2008
- Den ene dagen får vi nyheten om at regjeringen har lukket øynene for at Yara har hentet ut fosfat fra okkuperte Vest-Sahara. Den neste dagen skal de styrke samarbeidet med Yara. Ubegripelig frekt, sier leder Anne Solsvik i Unge Venstre.
Hun mener miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) opptrer uetisk og handler i strid med fattigfolks interesser når regjeringen nå varsler et styrket samarbeid med Yara.
Solheim sa fredag at regjeringen ville styrke samarbeidet med Yara gjennom Norad og Norfund for å få fart på landbruksproduksjonen i blant annet Tanzania og Mosambik.
- For å kunne gjøre en forskjell trenger vi næringslivets penger og kunnskap. Bøndene må sikres adgang til gjødsel og korn for å øke produksjonen, sa miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) i sitt innlegg på African Green Revolution Conference fredag.
Administrerende direktør Thorleif Enger i Yara sier at selskapet vil øke sin innsats blant annet gjennom investeringer for å realisere de store mulighetene i afrikansk landbruk.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.
Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara.
Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet.