NTB: Solheim får refs for Yara-støtte
Article image

Regjeringen vil styrke samarbeidet med Yara for å få fart på landbruksproduksjonen i Afrika. – Ubegripelig frekt, mener Unge Venstre.

Publisert 29. august 2008

Hegnar Online (NTB)
29. august 2008

- Den ene dagen får vi nyheten om at regjeringen har lukket øynene for at Yara har hentet ut fosfat fra okkuperte Vest-Sahara. Den neste dagen skal de styrke samarbeidet med Yara. Ubegripelig frekt, sier leder Anne Solsvik i Unge Venstre. 

Hun mener miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) opptrer uetisk og handler i strid med fattigfolks interesser når regjeringen nå varsler et styrket samarbeid med Yara. 

Solheim sa fredag at regjeringen ville styrke samarbeidet med Yara gjennom Norad og Norfund for å få fart på landbruksproduksjonen i blant annet Tanzania og Mosambik. 

- For å kunne gjøre en forskjell trenger vi næringslivets penger og kunnskap. Bøndene må sikres adgang til gjødsel og korn for å øke produksjonen, sa miljø- og utviklingsminister Erik Solheim (SV) i sitt innlegg på African Green Revolution Conference fredag. 

Administrerende direktør Thorleif Enger i Yara sier at selskapet vil øke sin innsats blant annet gjennom investeringer for å realisere de store mulighetene i afrikansk landbruk.
 

Nyheter

Ny rapport: Sertifiserte folkerettsbrudd

Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.

16. desember 2025

Nå: Skip ankommer Skretting på Averøy med last fra kontroversiell leverandør

Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem. 

15. desember 2025

Ny rapport: Marokko grønnvasker okkupasjonen av Vest-Sahara

En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.

11. desember 2025

ASC trekker seg ut av okkupert Vest-Sahara

Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.

05. desember 2025