Advokatforeningen veileder om menneskerettighetene

Hvordan skal et advokatbyrå forholde seg til en henvendelse fra et selskap som måtte søke bistand om å operere i okkuperte Vest-Sahara?

Publisert 10. april 2018

Advokatforeningen utga i februar en viktig publikasjon - 'Praktisk veiledning for advokater og advokatfirmaer om næringsliv og menneskerettigheter' [eller last ned].

Veiledningen trekker fram Vest-Sahara som et eksempel på en kontrovers som advokatfirmaer må være forsiktige på å gå inn i. 

"Marokkos okkupasjon er svært omstridt og kritikken er vel kjent. [...] Basert på en grundig vurdering av risikoene knyttet til det konkrete oppdraget må firmaet gjøre en vurdering av om man skal påta seg oppdraget eller avstå. Dersom vurderingen er at firmaet ved å bistå klienten enten medvirker til krenkelser eller blir direkte knyttet til alvorlige krenkelser, vil det være problematisk i forhold til FNs veiledende prinsipper å uten videre påta seg oppdraget", påpekes det. 

Ett norsk advokatfirma har påtatt seg arbeid for selskaper involvert i Vest-Sahara: advokatfimaet Schjødt. Selskapet har bistått to eller tre norske selskaper i fiskerisektoren i Vest-Sahara, og har på vegne av disse henvendt seg til norske myndigheter i forsøk på å utvanne norsk Vest-Sahara-politikk. Selskapet har også hevdet til norske medier at territoriet ikke bør omtales som okkupert. 

OPPDATERING: Se også brev fra Advokatforeningen til Justisdepartementet, 19. juni 2018. 

 

advokatforeningen_400.jpg

 

Nyheter

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025

Skretting Turkey villedet om bærekraft

Det delvis norske fôrkonsernet innrømmer bruk av fiskemel fra det okkuperte Vest-Sahara. Selskapet ble nødt til å fjerne en feilaktig henvisning til et bærekraftssertifikat fra sine nettsider.

27. oktober 2025

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025