Grønn Ungdom krever et fritt Vest-Sahara

Landsmøtet til Grønn Ungdom 8. mars uttalte støtte til et selvstendig Vest-Sahara.

Publisert 04. mars 2015

Uttalelsen nedenfor ble vedtatt av Grønn Ungdoms landsmøte, 8. mars 2015. Teksten kan også lastes ned her. 

VI KREVER ET FRITT VEST-SAHARA

Vest-Sahara har vært okkupert i 40 år, og marokkanske myndigheter fortsetter å begå alvorlige overgrep mot Vest-Saharas folk. FNs spesialrapportør mot tortur, samt årlige rapporter fra FNs generalsekretær, fastslår et akutt behov for en permanent og uavhengig overvåkning av menneskerettighetssituasjonen på territoriet.
FNs operasjon i Vest-Sahara, MINURSO, har ikke mandat til å rapportere om overgrepene som begås. Hvert år blokkerer Frankrike, Marokkos nære allierte, muligheten for menneskerettigheter i MINURSO-mandatet.
Flere norske selskaper er dessverre delaktige i kontroversielt næringsliv i det okkuperte Vest-Sahara.
Bedriftenes aktiviteter, som omfatter oljevirksomhet, shipping og fiskeri, er både politisk og etisk svært problematiske. FNs juridiske kontor har fastslått at bruken av territoriets ressurser er i strid med folkeretten hvis bruken ikke representerer ønskene og interessene til Vest-Saharas folk.
Fiskeavtalen mellom marokkanske myndigheter og EU som gir fiskere fra EU rett til å fiske i Vest-Sahara har startet opp igjen. I fjor ble det avslørt at utrangerte norske fiskebåter eksporteres for å delta i ulovlig fiske i farvann utenfor Vest-Sahara. Den første oljeboringen i Vest-Saharas fiskerike farvann ble igangsatt i desember 2014.


Grønn Ungdom krever at:

  •  Norge anerkjenner den Saharawiske arabiske demokratiske republikk (SADR) som
    selvstendig stat.
  • Utenriksdepartementet uttaler sin støtte offentlig og tydelig overfor franske myndigheter til at MINURSO skal få et mandat til å rapportere om menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara, og at Frankrike må støtte det samme.
  • Norge oppfordrer Marokko til å oppheve blokaden av Vest-Sahara og tillater
    parlamentarikere, journalister, menneskerettighetsaktivister og andre internasjonale
    observatører å bevege seg fritt i landet.
  • EU avslutter fiskeavtalen med Marokko som gir fiskere fra EU rett til å fiske i Vest-Sahara.
  • Norge og EU arbeider for full stans av all petroleumsrelatert aktivitet i Vest- Sahara.
  • Statens Pensjonsfond Utland trekker seg ut av investeringer i selskaper som i strid med
    folkeretten har inngått avtaler om oljeleting og oljeutvinning i territoriet.
  • Norge arbeider for internasjonale sanksjoner mot folkerettsstridig næringsvirksomhet i okkupert område.
     
Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026