Oppland AP vil at Norge skal anerkjenne Vest-Sahara
Følgende uttalelse om Vest-Sahara ble vedtatt av Oppland Arbeiderparti på deres årsmøte i 2013.
Publisert 22. februar 2014


10) Anerkjenn Vest-Sahara

Riksdagen i Sverige vedtok nylig en anerkjennelse av Vest-Sahara som selvstendig stat, og Oppland Arbeiderparti vil at Norges regjering nå skal følge på og anerkjenne Vest-Sahara. Norge er, og skal være, et land som står på de svakes side i ulike konflikter. Vi skal være det landet som står på side med de som blir urettferdig behandlet. Både FN og Haag-domstolen har anerkjent Vest-Sahara, og det er på høy tid at Norge følger på. Vest-Sahara er Afrikas siste koloni, og det er på høy tid at de får sin selvstendighet.

Begrunnelse:
Marokko har siden 1975 okkupert og plyndret Vest-Sahara og deres befolkning. Både FN og Den internasjonale domstolen i Haag fordømmer handlingene som Marokko utfører, men Marokko nekter å trekke seg ut av Vest-Sahara. Frigjøringsbevegelsen i Vest-Sahara, Polisario, har erklært Vest-Sahara for selvstendig, og, sammen med FN og Haag-domstolen, krever de folkeavstemning for å avklare Vest-Saharas selvstendighet. Marokkanske myndigheter har i stedet for folkeavstemning valgt å okkupere Vest-Sahara med 350 000 sivile marokkanske innbyggere, i den såkalte «Grønne marsj». I 2006 gikk Marokko med på å gi Vest-Sahara et delvis indre selvstyre istedenfor en folkeavstemning, noe som ble blankt avvist av Polisario. Polisario ønsker fremdeles en folkeavstemming om uavhengighet. Senere forhandlinger har ikke lyktes, og konflikten har ikke blitt mindre tilspisset etter at Marokko holdt Polisario-aktivister i forvaring. I fredsavtalen mellom Marokko og Polisario av 1991 ble det bestemt at det skulle avholdes folkeavstemning. Nå i 2013 har dette enda ikke skjedd, og Oppland Arbeiderparti mener at Norge nå må bruke sin status som fredsnasjon og brobygger til å sende et politisk signal om anerkjennelse. Å anerkjenne en stat er ikke en rettslig, men en politisk handling. Vi har ingen folkerettslig plikt til å anerkjenne en annen stat, men i dette tilfellet mener Oppland Arbeiderparti at Norge har en etisk og moralsk plikt til å bidra til at Afrikas siste koloni oppheves.

Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026